درس اتوماسیون صنعتی در دانشگاه آزاد کاشان
یک فایل آموزشی فلش شبیه ویدیو (دوبله شده) در لینک زیر گذاشته شده است. دیدن آن را به همه دانشجویان توصیه می نمایم. پس از دانلود و باز کردن با نرم افزار rar باید روی فایل اجرایی (TCPIP.exe) دو بار کلیک کنید.

آموزش TCP/IP

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۱ساعت 12:3  توسط ابریشمی  | 

اسلاید یازدهم درس با عنوان Physical Layer از لینک زیر قابل دریافت است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۱ساعت 20:18  توسط ابریشمی  | 

جلسه جبرانی راس ساعت 7 صبح روز جمعه 1 دی برگزار می شود. حضور تمام دانشجویان الزامی است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ساعت 15:26  توسط ابریشمی  | 

چند تمرین تکمیلی از PLC در قالب یک فایل word با لینک زیر گذاشته ام. زبان حل آنها SFC است. تحویل دو نمونه از تمرینهای حل نشده الزامی است.

تمرینهای PLC

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ساعت 15:24  توسط ابریشمی  | 

الف) در انجام پروژه به نکات زیر دقت کنید:

1. پروژه چاپ شده: پروژه ارائه شده به صورت چاپی به زبان فارسی خواهد بود. توجه کنید که باید مطلب گویا باشد و خود شما موضوع را درک کرده باشید و بدانید که از شما در مورد مطلب سوال پرسیده می شود. بنابراین شدیداً از دادن ترجمه به شخصی دیگر یا بیرون بپرهیزد. در صورتی که از ترجمه بیرون استفاده شود به شدت از نمره شما کسر خواهد شد. ضمن اینکه فهم زبان اصلی در دوره ارشد یکی از ضروریات است. 

2.  نیاز به مرچع دهی (به خصوص برای دانشجویان پروژه فیلدباس یا اسکادا): در هر بخش باید مرجع مطلب گفته شده داخل کروشه آورده شود (مانند [3]) و سپس در پایان مطالب، آدرس و عنوان مراجع به ترتیب شماره آورده می شود. برای هر مرجع شماره صفحه مربوطه در کتاب یا مقاله باید آورده شود. سایتهای معتبر نیز می توانند مرجع باشند به جز سایت ویکی پدیا. کلیه مراجع باید به صورت الکترونیکی همراه با پروژه فارسی چاپی تحویل داده شوند. علاوه بر این، فایل پاور پوینت و word نیز باید به صورت الکترونیکی تحویل شود. 

دانشجویانی که پروژه گزارش از یک صنعت خاص دارند در صورت موجود بودن مراجع الکترونیکی، در گزارش خود مرجع دهی نموده و در قالب سی دی اصل مرجع را تحویل دهند.

3. استفاده از زیر نویس: استفاده از معادل فارسی اصطلاحات انگلیسی بسیار پسندیده است. در این صورت حتما از زیر نویس (شماره کوچک بالا متن فارسی و نوشتن انگلیسی در پایین متن) استفاده کنید.

4. ارائه شفاهی: فایل پاورپوینت در 10 اسلاید تهیه شود و حداکثر باید ظرف 8-9 دقیقه بتوانید ارائه کنید تا ارائه هر دانشجو حداکثر 10 دقیقه باشد. اخطار! بیش از 9 دقیقه به هیچ دانشجویی اجازه ارائه داده نمی شود و بنابراین ممکن است مطلب شما ناقص بماند که نمره منفی در ارائه خواهد داشت.

5. کمیت و کیفیت مطلب: حجم باید بین 10 تا 20 صفحه باشد. نکته کلیدی کیفیت مطلب ارائه شده است. اینکه خلاصه ای از موضوع باید ارائه شود و اینکه به سوالات مورد نظر پاسخ داده شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ساعت 13:9  توسط ابریشمی  | 

الف- گزارشی از یک صنعت: 

موضوع پروژه را شما انتخاب می کنید و با ارائه یک گزارش یک صفحه ای به بنده، موضوع را تایید یا رد خواهم نمود. منابع عبارت است از اسنادی که در آن صنعت خاص موجود است. در صورتی که احتیاج به مطلب بیشتری باشد، (مثلاً توضیح در مورد یک سنسور خاص) به اینترنت یا کتب مراجعه کنید.


ب- پروژه فیلد باس یا اسکادا

شما به من ای میل می زنید و من آن را معرفی می کنم. منبع عبارت است از کتابها و اینترنت که خودتان آن را جستجو خواهید نمود.

گزارش یک صفحه ای: این دسته از دانشجویان (پروژه فیلد باس یا اسکادا) باید یک هفته پس از تایید موضوع پروژه گزارشی اولیه در حد یک صفحه از موضوع برای بنده ارسال کنند. علت این است که بنده ببینم شما اصلا موضوع را پروژه را درست متوجه شده اید یا خیر. 


چگونه در مورد پروژه جستجو کنیم؟

1. جستجو در اینترنت: برای مثال دانشجویی می خواهد برای فیلدباس powerlink جستجو کند. با جستجو برای این کلمه اولین چیزی که پیدا می شود یک شرکت دولتی در کوئنزلند استرالیا می باشد. خوب این چه ربطی به پروژه ما دارد؟ نکته کلیدی این است که شما در مورد این powerlink می دانید که یک فیلد باس است. پس باید عبارت powerlink fieldbus را و نه فقط powerlink را جستجو کنید. به این روش به مراتب نتایج مرتبط تری بدست می آید. یا مثلا کسانی که اسکادا دارند نیز به همین روش جستجو کنند. این نکته عمومی در مورد جستجو است.


2. جستجو در کتابها: من به شما یک CD از کتابهای اتوماسیون داده ام. با یک جستجوی ساده در این کتابها مطالب زیادی در مورد مطلب مورد نظر شما بدست می آید. البته در بسیاری از کتابها که اسم فیلد باسها یا اسکاداها امده است فقط به عنوان مثال اورده است و توضیحات کافی وجود ندارد. شما باید بیشتر دقیقتر بگردید. در کجا بگردیم؟ در جستجو گر ویندوز اکسپلورر هم براحتی می توانید استفاده کنید زیرا داخل فایلها را هم می گردد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ساعت 13:1  توسط ابریشمی  | 

اسلاید دهم درس با عنوان Open System Interconnection (OSI) model از لینک زیر قابل دریافت است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ساعت 10:36  توسط ابریشمی  | 

پروژه های درسی در قالب ارائه یک گزارش انجام می پذیرد. 

این پروژه مشتمل بر 8 نمره به انتخاب دانشجو یکی از دو روش زیر برگزیده می شود: الف- دانشجو از صنعت خاصی گزارش می دهد. انتخاب موضوع توسط دانشجو انجام می گیرد. ب- روی فیلد باس یا اسکادای خاصی کار می کند. انتخاب موضوع توسط بنده انجام می شود. منبع آن اینترنت است.

گزارش از یک صنعت خاص: این روش به دانشجویانی که در صنعت خاصی اشتغال دارند یا به اطلاعات لازم از یک صنعت خاص دسترسی دارند پیشنهاد می شود. در این گزارش باید یک واحد صنعتی یا وسیله صنعتی که در آن اتوماسیون صنعتی وجود دارد معرفی گردد. هر یک از مثالهای اسلاید PAI_120 می تواند مصداق گزارش باشد. سوالاتی که باید در گزارش به آنها پرداخته شود:

1. شروع گزارش با معرفی اجمالی و البته مختصر از تکنولوژی اولیه باید آغاز گردد. اینکه به طور خلاصه چه کاری در این صنعت رخ می دهد. برای مثال در یک کارخانه سیمان مراحل تولید ذکر می گردد. معمولا در کاتولوگهای کارخانه این مطالب به راحتی قابل دسترسی است. کدام بخش فرآیند پیوسته (با متغیرهای آنالوگ) و کدام بخش فرآیند گسسته (با متغیرهای دودویی)؟

2. باید به نوعی سلسله مراتب اتوماسیون در این صنعت یا وسیله صنعتی وجود داشته باشد که باید این سلسله مراتب بیان گردد. توجه داشته باشید در هر صنعتی ممکن است اسامی سطوح مختلف متفاوت باشد یا اساسا برخی از سطوح وجود نداشته باشد.

3.  در هر سطح یا بخش چه نوع پروتکلهای ارتباطی وجود دارد. سرعت تبادل اطلاعات در هر یک از پروتکل ها چقدر است؟

4. اینکه در هر سطح چه نوع کنترل کننده هایی مانند PLC یا DCS یا اسکادا یا DDC وجود دارد. گذاشتن تعداد محدودی عکس مفید خواهد بود. نوع PLC، کدامیک از انواع ماژولار یا فشرده یا ... است؟ زبان برنامه نویسی آن چیست؟ تعداد ورودی-خروجیها و ارتباطات آن چگونه است؟

5. بررسی اینکه در این صنعت تجهیزات فیلد مانند حسگرها و عملگرها مستقیما به فیلد باس متصلند یا با واسطه به field station یا اینکه اساسا خروجی PLC ورودی خروجی مستقیم دارد. برآوردی از اینکه چند نقطه اتصال در هر بخش وجود دارد.

6. در صورت امکان معرفی یک یا چند سنسور و عملگر، حجم نمونه برداری و تبادل داده. ترجیحا به همراه عکس

7. وجود قابلیت افزونگی: آیا در برخی باسها یا کنترل کننده ها چنین قابلیتی وجود دارد؟

8. در صورت امکان بیان اینکه در فیلد باس (های) تبادل اطلاعات رخداد محور است یا چرخشی یا ترکیبی؟

9. HMI آن به چه صورت است؟ چه مطالبی در دسترس اپراتور قرار می گیرد؟ آیا امکان گزارش گیری از روند متغیرها و نمودارهای وجود دارد. آیا وقایع نگاری در آن انجام می شود؟ آیا اپراتور امکان دسترسی به متغیرهای ریز وضعیت یک لیمیت سوئیچ درون فیلد را دارد؟

تذکرات: پاسخ به تمامی موارد 1-9 در قالب یک پروژه درسی امکان پذیر نیست به شاید چند صد صفحه باشد. در اینجا منظورم تعیین هدف شما است. مطمئاً پاسخ به بخشی از این سوالات کافی خواهد بود. اما پاسخ به سوالات 1 و 2 الزامی است.

به دانشجویانی که بتوانند پروژه را به این روش انجام دهند، توصیه می کنم این روش را برگزینند. حداقل مزیت این است که شما ارتباطی بین صنعت و درس خود برقرار می کنید.

پروژه فیلد باس: پروژه به صورت یک گزارش از یک فیلد باس خاص می باشد که شما باید به من ایمیل بزنید و من آن را به شما معرفی می نمایم. سوالاتی که باید پاسخ داده شوند:

شرکت صاحب فناوری و کشور

شرکت یا شرکتهایی که از این فیلدباس در تجهیزاتشان استفاده می کنند

استاندارد بین المللی که از آن تبعیت می کند

ساختار شبکه (ستاره-درخت-...)

سرعت انتقال داده 

محیط انتقال داده (زوج سیم تابیده، فیبر نوری و ...)

لایه افزونگی

حداکثر طول قاب داده

چارچوب کنترل ترافیک (cyclic OR event-driven)

حداکثر زمان پاسخ دهی بلادرنگ (مثلا یک میلی ثانیه)

عناصر شبکه (مثلاً master, slave, switch و ...)

تعداد گره های نصب شده از این نوع فیلد باس تاکنون در سرتاسر جهان

قیمت حدودی یک I/O (تقسیم قیمت یک ماژول بر تعداد I/Oها)

حوزه کاربرد (مثلا خودرو، پتروشیمی)

آدرس منبع اطلاعات

توضیحات اضافی

پروژه اسکادا: پروژه به صورت یک گزارش از یک اسکادای خاص می باشد که شما باید به من ایمیل بزنید و من آن را به شما معرفی می نمایم. سوالاتی که باید پاسخ داده شوند:

اهمیت و بزرگی شرکت سازنده (تعداد کارمندان شرکت)

نام پایگاه داده و نوع دسترسی به آن (باز یا بسته = اختصاصی شرکت)

حداکثر تعداد نقاط ممکن متصل به این سیستم

اتصال به OPC امکان پذیر است؟

سیستم عامل

زبان پیکره بندی اسکادا

زبان سیستم (ممکن است گفته نشده باشد)

تعداد عناصر گرافیکی کتابخانه ای قابل استفاده در رسم فرآیند 

تعداد کاربران همزمان

امکان اتصال به اینترنت و کنترل از راه دور

امکان کنترل Batch control

امکان مدیریت منابع؟

اندیسهای KPI در دسترسند؟

سیستم MES (manufacturing execution system)

تعداد نقاط نصب شده

قابل استفاده در چه صنایعی؟

آدرس مرجع یا مراجع پاسخ دهی شما؟


نحوه گزارش دهی: گزارش باید در حدود 10 تا 20 صفحه بوده و به زبان شیرین فارسی! باشد. روان بودن و گویا بودن متن حائز اهمیت بوده و در نمره اکتسابی موثر خواهد بود. در پایان تحقیق باید به سوالها پاسخ داده شود. پاسخ به سوالات به صورت مجزا در کسب نمره موثر است.

گزارش به صورت چاپ شده باید تحویل شود.

تاریخ تعیین پروژه : از الان می توانید به من ایمیل بزنید و گزارش از یک صنعت را پیشنهاد دهید یا من فیلد باس یا اسکادا برای شما تعیین می نمایم. حداکثر زمان تعیین پروژه 1 دی است. پس از این زمان 1 نمره از شما کسر خواهد شد.

تاریخ تحویل پروژه: برای تحویل پروژه تاریخ 1 اسفند تعیین می گردد. موکداً توصیه می شود که کار بر روی پروژه را از هم اکنون شروع کنید تا اگر سوالی بوجود آمد پس از ساعت کلاس بپرسید.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم آذر ۱۳۹۱ساعت 20:51  توسط ابریشمی  | 

اسلاید نهم درس با عنوان Field Bus Operation از لینک زیر قابل دریافت است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم آذر ۱۳۹۱ساعت 18:7  توسط ابریشمی  | 

اسلاید هشتم درس با عنوان Field Bus: principles از لینک زیر قابل دریافت است.

اسلاید 3.1

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ساعت 10:29  توسط ابریشمی  | 

اسلاید هفتم درس با عنوان PLC از لینک زیر قابل دریافت است.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ساعت 9:18  توسط ابریشمی  |